• Darmowa dostawa

  Przy kwocie 300 zł

 • Doradztwo

  W doborze oświetlenia

 • Magazyn

  Produkty z wysyłką 24h

 • Atrakcyjne ceny

  Program rabatowy

Oprawy wpuszczane kojarzą się jako oświetlenie użytkowe, techniczne. I w większości przypadków jest to prawda. Oczka sufitowe pełnią funkcję techniczną, mają za zadanie oświetlić daną przestrzeń, a ich design raczej nie przypomina dekoracyjnego. Nie oznacza to jednak, że lampy wpuszczane źle się prezentują – wręcz przeciwnie, posiadają różne formy i wzory. Trafiają się też modele, którym daleko do określenia „nudne”.

Wpuszczane/Oczka

Rodzaje opraw wpuszczanych

Oczka i inne podtynkowe oprawy są doskonałym rozwiązaniem w mniejszych pomieszczeniach – zajmują mało miejsca, a mogą dać dużo światła. Dużo zależy od wyboru oprawy wpuszczanej, ponieważ możemy zdecydować się na model z wbudowanym modułem LED, gdzie z góry określona jest moc, barwa światła i ilość lumenów, lub na oczko podtynkowe na wymienną żarówkę, której parametry możemy dowolnie dobierać, oczywiście uwzględniając zalecenia producenta co do maksymalnej dopuszczalnej mocy żarówki.

Kolory i kształty opraw podtynkowych

W przypadku oczek, można podzielić je ze względu na kształt, ilość źródeł światła czy możliwość regulacji kąta padania światła. Po pierwsze, oprawy wpuszczane to nie tylko typowe oczka. Często producenci posiadają w ofercie reflektory na listwie, ale wpuszczane w sufit. Mogą to być pojedyncze spoty, rurki, tubki lub na kilka punktów świetlnych, mogą też mieć możliwość poruszania kloszem. Oczka podtynkowe to tzw. downlighty, czyli oprawy, które dają światło świecące w dół. Występują w dwóch opcjach: są uchylne, czyli źródło światła jest ruchome i pozwala na zmianę kierunku świecenia, lub stałe, nieruchome, co oznacza brak regulacji kąta padania światła. W przypadku kształtu również występuje pewna różnorodność – oczka zazwyczaj są okrągłe, kwadratowe bądź prostokątne. Wykonane są z metalu w kolorze białym, czarnym, srebrnym, złotym, ale co ciekawe, kilka marek oferuje oczka wpuszczane kryształowe, które doskonale ożywią aranżację wnętrza. Innym urozmaiceniem designu jest dodawanie przez niektórych producentów wymiennych nakładek/pierścieni w różnych odcieniach, co daje więcej możliwości kolorystycznych.

Zastosowanie opraw wpuszczanych/oczek

Jak już wspomnieliśmy, oczka doskonale pełnią funkcję użytkową. Wpusty sprawdzą się zatem we wszelkiego rodzaju obiektach handlowych, gastronomicznych, hotelach, biurach, holach, korytarzach. Popularność oczek można też zauważyć w mieszkaniach i domach, zwłaszcza w przedpokojach, garderobach, korytarzach czy kuchniach.

A czy można zastosować oczka wpuszczane w łazience? Oczywiście, jest taka możliwość, jednak należy zwrócić uwagę na stopień szczelności IP, czyli ochronę przed wilgocią i wodą. IP20 oznacza brak takiej ochrony. Zależnie od strefy łazienki, oprawy wpuszczane powinny mieć IP minimum na poziomie IP44.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl