Do jadalni/nad stół

Lampy w domu czy mieszkaniu to nie tylko przedmioty funkcjonale czy użytkowe, ale też pełniące rolę dekoracyjną. Tworzą klimat i dopełniają aranżację. Każde pomieszczenie ma swoją funkcję i może wymagać innego rodzaju oświetlenia, które dodatkowo będzie pięknie się prezentowało. W przypadku jadalni jest podobnie. Czym oświetlić jadalnię lub przestrzeń nad stołem? Jakie lampy wybrać?

Lampy do jadalni – najlepszy wybór

Warto podkreślić, że jadalnia to bardzo ważne miejsce w domu czy mieszkaniu. To tutaj odbywają się spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, tutaj spędza się czas przy wspólnym, rodzinnym posiłku. Lampy do jadalni muszą zatem spełniać nasze oczekiwania, muszą być i funkcjonalne, i doskonale wyglądać.

Jadalnia, jako oddzielne pomieszczenie, może być oświetlona kinkietami, plafonami, lampami wiszącymi czy podłogowymi. Najważniejszą lampą w jadalni zazwyczaj jest lampa wisząca, która bardzo często zajmuje centralne miejsce, czyli wisi nad stołem. Lampa nad stół do jadalni oświetli pomieszczenie albo punktowo, albo da ogólniejsze światło. Zależy to od tego, jaką oprawę wybierzemy – punktową z reflektorami czy z metalowym kloszem lub tkaninowym abażurem. Lampy wiszące do jadalni z abażurem dadzą i ogólne światło, i oświetlą stół, mogą też posiadać blendę, która rozproszy światło, lub posiadać otwarty klosz.

Przy wyborze lampy wiszącej do jadalni należy zwrócić uwagę na długość przewodu, na którym zawieszony jest klosz. Zbyt długi może być niedopasowany do wysokości stołu, jednak często jest możliwość schowania kabla w podsufitce. Producenci nie zawsze pozwalają na skracanie przewodu poprzez jego ucięcie.

Mimo, że lampy wiszące dają też ogólne światło w jadalni, to oświetlą przestrzeń nad stołem. Można zamiast tego wybrać plafon do jadalni, jednak wtedy nie będzie to oświetlenie punktowe, tylko całego pomieszczenia. Kinkiety natomiast można wykorzystać jako oświetlenie dodatkowe w jadalni, które doświetli przestrzeń. Dobrym pomysłem jest też doświetlenie jadalni lampą podłogową.

Lampa nad stół

Nie każdy posiada oddzielną jadalnię, ale bardzo często w mniejszych mieszkaniach wydzielona jest osobna strefa, która pełni jej funkcję. W takim przypadku często pomieszczenie posiada już ogólne światło, jednak często problemem jest wybór lampy nad stół. Tak samo, jak w przypadku lampy typowo do jadalni, warto wybrać lampę wiszącą, która oświetli miejsce posiłków i będzie komponować się z wystrojem całego wnętrza i pozostałymi oprawami.

W naszym asortymencie znajduje się dużo lamp wiszących czy sufitowych zarówno do jadalni, jak i nad stół. Są to oprawy w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim, boho, hamptons, minimalistycznym czy industrialnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl